Noworoczny Koncert w Collegium Polonicum rozbrzmiał już po raz dwudziesty! - Powiat Słubicki

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

- To prawdziwa przyjemność mieć przed sobą osobę z pasją, która realizując swoje marzenia sprawiła, że od dwudziestu lat możemy uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu - mówił dziś, podczas inauguracji XX. Koncertu Noworocznego

w Collegium Polonicum starosta Marcin Jabłoński. Słowa te kierował do dr Barbary Weiser - Lady.

Człowiek orkiestra

Przypomnijmy: pani Barbara to dyrygent i zarazem założyciel znanego nie tylko w Polsce chóru "Adoramus", ale także jeden z głównych pomysłodawców koncertu, bez którego wielu mieszkańców naszego powiatu nie wyobraża sobie początku nowego roku. 
B. Weiser - Lada znana jest również z tego, że przez wiele lat była dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Słubicach, nie do przecenienia są także jej zasługi w rozwoju Chóru Akademickiego Collegium Polonicum i uniwersytetu Viadrina oraz Słubickiego Towarzystwa Muzycznego. 
- Sprawiła Pani, iż melomani doczekali się wielu ciekawych
koncertów, w tym dwudziestu noworocznych. Setki wspaniałych występów i nagrania płytowe pozostaną na zawsze w pamięci miłośników muzyki - pisał starosta w swoim liście gratulacyjnym, który, wraz z pięknym pejzażem autorstwa uznanej słubickiej fotograficzki Anny Panek - Kusz, został wręczony pani Barbarze. 
Warto przypomnieć, że 20 lat temu, kiedy organizowano pierwszy koncert, ówczesny wicewojewoda lubuski, a dziś starosta słubicki Marcin Jabłoński, objął swoim patronatem to wydarzenie.

Jubileuszowe granie

Od tamtego momentu minęły dwie dekady. Po latach noworoczne koncerty wpisały się na stałe w kalendarz kulturalnych wydarzań naszego powiatu.
Dzisiejszy, jubileuszowy koncert rozpoczął się brawurowym wykonaniem Brandenburskiej Orkiestry Państwowej we Frankfurcie nad Odrą, pod dyrekcją Nikosa Athineosa. Można było usłyszeć jedno z największych dzieł muzyki klasycznej, żywiołową IX Symfonię Ludwiga van Beethovena, z finałową kantatą do słów „Ody do radości” Schillera. Orkiestrze towarzyszyli soliści: Ewa Barbara Rafałko (sopran), Aneta Łukaszewicz (alt), Paweł Cichoński (tenor), Paweł Wiencek (bas) i Chóry – Adoramus i Heavenly Voices (w przygotowaniu Barbary Weiser -Lady).

Udostępnij