Powiat Odra-Szprewa - Powiat Słubicki

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Porozumienia o współpracy:

Porozumienie z Powiatem Odra Szprewa o przyjacielskiej współpracy i wzajemnej pomocy w zakresie ochrony przeciwpożarowej i zwalczania skutków klęsk żywiołowych

Porozumienie o współpracy pomiędzy Powiatem Słubickim a Powiatem Odra-Szprewa

Powiat Odra-Szprewa (Landkreis Oder-Spree)

Powiat Odra- Szprewa położony jest we wschodniej części kraju związkowego Brandenburgii (RFN). Graniczy od południa z Powiatem Szprewa- Nysa (Spree- Neisse), od południowego-zachodu z Powiatem Dahme- Szprewa (Dahme- Spreewald), od zachodu z Berlinem, od północy z Powiatem Marchijsko- Odrzańskim (Landkreis Märkisch- Oderland) oraz z miastem Frankfurt n. Odrą, od wschodu z Polską - poprzez graniczną rzekę Odrę. Powiat obejmuje powierzchnię 2.242,49 km2. Teren powiatu zamieszkuje ok. 192 tys. ludności (stan: czerwiec 2004). Stopa bezrobocia wynosi ok. 19 %.
Siedziba starostwa powiatowego znajduje się w mieście Beeskow, które liczy ok. 9 tys. mieszkańców. Filie administracji powiatowej mieszczą się również w miejscowościach Fürstenwalde i Eisenhüttenstadt.

W skład powiatu wchodzi 38 gmin. 26 gmin wchodzi w skład 6 okręgów administracyjnych (urzędów):

Urząd Scharmützelsee,
Urząd Odervorland,
Urząd Spreenhagen,
Urząd Schlaubetal,
Urząd Neuzelle,
Urząd Brieskow- Finkenheerd.

6 gmin Powiatu Odra-Szprewa nie wchodzi w skład okręgów administracyjnych
(występują jako gminy niezależne). Są to gminy: Schöneiche bei Berlin, Woltersdorf, Steinhöfel, Grünheide (Mark), Tauche, Rietz- Neuendorf.
Prawa miejskie posiada 6 miejscowości: Fürstenwalde (Spree), Erkner, Beeskow, Storkow (Mark), Friedland, Eisehüttenstadt.

Pod względem gospodarczym powiat jest podzielony na 3 subregiony. W okolicach Berlina gospodarka jest ściśle związana z aglomeracją miejską metropolii. W centrum dominuje rolnictwo oraz turystyka ( rozbudowana sieć ścieżek rowerowych, szlaki wodne, basen termalny w Bad Saarow itd.). W rejonie przygranicznym w Eisenhüttenstadt znajduje się centrum metalurgiczne (produkcja stali).

Udostępnij