Noworoczny Koncert w Collegium Polonicum rozbrzmiał już po raz dwudziesty! - Powiat Słubicki

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

- To prawdziwa przyjemność mieć przed sobą osobę z pasją, która realizując swoje marzenia sprawiła, że od dwudziestu lat możemy uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu - mówił dziś, podczas inauguracji XX. Koncertu Noworocznego

w Collegium Polonicum starosta Marcin Jabłoński. Słowa te kierował do dr Barbary Weiser - Lady.

Człowiek orkiestra

Przypomnijmy: pani Barbara to dyrygent i zarazem założyciel znanego nie tylko w Polsce chóru "Adoramus", ale także jeden z głównych pomysłodawców koncertu, bez którego wielu mieszkańców naszego powiatu nie wyobraża sobie początku nowego roku. 
B. Weiser - Lada znana jest również z tego, że przez wiele lat była dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Słubicach, nie do przecenienia są także jej zasługi w rozwoju Chóru Akademickiego Collegium Polonicum i uniwersytetu Viadrina oraz Słubickiego Towarzystwa Muzycznego. 
- Sprawiła Pani, iż melomani doczekali się wielu ciekawych
koncertów, w tym dwudziestu noworocznych. Setki wspaniałych występów i nagrania płytowe pozostaną na zawsze w pamięci miłośników muzyki - pisał starosta w swoim liście gratulacyjnym, który, wraz z pięknym pejzażem autorstwa uznanej słubickiej fotograficzki Anny Panek - Kusz, został wręczony pani Barbarze. 
Warto przypomnieć, że 20 lat temu, kiedy organizowano pierwszy koncert, ówczesny wicewojewoda lubuski, a dziś starosta słubicki Marcin Jabłoński, objął swoim patronatem to wydarzenie.

Jubileuszowe granie

Od tamtego momentu minęły dwie dekady. Po latach noworoczne koncerty wpisały się na stałe w kalendarz kulturalnych wydarzań naszego powiatu.
Dzisiejszy, jubileuszowy koncert rozpoczął się brawurowym wykonaniem Brandenburskiej Orkiestry Państwowej we Frankfurcie nad Odrą, pod dyrekcją Nikosa Athineosa. Można było usłyszeć jedno z największych dzieł muzyki klasycznej, żywiołową IX Symfonię Ludwiga van Beethovena, z finałową kantatą do słów „Ody do radości” Schillera. Orkiestrze towarzyszyli soliści: Ewa Barbara Rafałko (sopran), Aneta Łukaszewicz (alt), Paweł Cichoński (tenor), Paweł Wiencek (bas) i Chóry – Adoramus i Heavenly Voices (w przygotowaniu Barbary Weiser -Lady).

Share