Starostowie z obu stron Odry o wspólnych projektach i zamierzeniach - Powiat Słubicki

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

- Trzeba się spotykać i raz jeszcze spotykać. To idealna recepta na rozwój naszej współpracy i dobrego, sąsiedzkiego klimatu - mówił starosta powiatu Odra - Szprewa Rolf Lindemann, który wraz ze swoim zastępcą Michaelem Buhrke spotkał się wczoraj ze starostą Marcinem Jabłońskim oraz wicestarostą Leopoldem Owsiakiem.

O wspólnych projektach

- Omówiliśmy realizowane przez nas wspólne projekty, m.in. ten dotyczący remontu drogi z Nowych Biskupic do Rzepina oraz odcinka prowadzącego do autostrad A10 i A12 u naszych sąsiadów - mówił po spotkaniu M. Jabłoński. Starosta podkreślił, że procedury związane z rozpoczęciem prac są na dobrej drodze. 
- Poruszyliśmy także temat kolejnych dwóch projektów, na które, dzięki naszej współpracy, otrzymaliśmy już dofinansowanie z Euroregionu Pro Europa Viadrina. Pozwolą one na zrealizowanie szeregu przedsięwzięć po polskiej stronie, z udziałem przedstawicielami środowisk senioralnych i osób niepełnosprawnych ze strony niemieckiej - dodał starosta. To jednak nie wszystko.
- Za kilka miesięcy złożymy kolejny wniosek, który będzie dotyczył wart kilka milionów euro projektu związanego z bezpieczeństwem przeciwpożarowym - chodzi m.in. o zakup nowoczesnych samochodów gaśniczych - zdradził M. Jabłoński. Projekt ten miałby być realizowany we współpracy z gminami wchodzącymi w skład powiatu słubickiego, a także z Wojewódzką i Powiatową Komendą Straży Pożarnej.
Obaj starostwie zgodzili się też, że procedury związane z projektami unijnymi są zbyt zawiłe i należy robić wszystko, by je uprościć.

Radni bez granic

- Ustaliliśmy także, że we wrześniu odbędzie się wspólne posiedzenie powiatowych radnych z obu stron Odry. Bo mimo, że jesteśmy bliskimi sąsiadami, to nasze administracje funkcjonują inaczej. Będzie to więc okazja do wymiany doświadczeń między polskimi i niemieckimi samorządowcami - nie krył radości R. Lindemann.
- Z przyjemnością spotykamy się z naszymi kolegami zza Odry, do współpracy ze stroną niemiecką przywiązujemy dużą wagę. Dzięki temu wspólnie wykorzystujemy szansę, aby realizować ciekawe zadania, ważne dla mieszkańców obu stron naszego pogranicza - podsumował wczorajsze spotkanie starosta Marcin Jabłoński.

Udostępnij