Starostowie z obu stron Odry o wspólnych projektach i zamierzeniach - Powiat Słubicki

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

- Trzeba się spotykać i raz jeszcze spotykać. To idealna recepta na rozwój naszej współpracy i dobrego, sąsiedzkiego klimatu - mówił starosta powiatu Odra - Szprewa Rolf Lindemann, który wraz ze swoim zastępcą Michaelem Buhrke spotkał się wczoraj ze starostą Marcinem Jabłońskim oraz wicestarostą Leopoldem Owsiakiem.

O wspólnych projektach

- Omówiliśmy realizowane przez nas wspólne projekty, m.in. ten dotyczący remontu drogi z Nowych Biskupic do Rzepina oraz odcinka prowadzącego do autostrad A10 i A12 u naszych sąsiadów - mówił po spotkaniu M. Jabłoński. Starosta podkreślił, że procedury związane z rozpoczęciem prac są na dobrej drodze. 
- Poruszyliśmy także temat kolejnych dwóch projektów, na które, dzięki naszej współpracy, otrzymaliśmy już dofinansowanie z Euroregionu Pro Europa Viadrina. Pozwolą one na zrealizowanie szeregu przedsięwzięć po polskiej stronie, z udziałem przedstawicielami środowisk senioralnych i osób niepełnosprawnych ze strony niemieckiej - dodał starosta. To jednak nie wszystko.
- Za kilka miesięcy złożymy kolejny wniosek, który będzie dotyczył wart kilka milionów euro projektu związanego z bezpieczeństwem przeciwpożarowym - chodzi m.in. o zakup nowoczesnych samochodów gaśniczych - zdradził M. Jabłoński. Projekt ten miałby być realizowany we współpracy z gminami wchodzącymi w skład powiatu słubickiego, a także z Wojewódzką i Powiatową Komendą Straży Pożarnej.
Obaj starostwie zgodzili się też, że procedury związane z projektami unijnymi są zbyt zawiłe i należy robić wszystko, by je uprościć.

Radni bez granic

- Ustaliliśmy także, że we wrześniu odbędzie się wspólne posiedzenie powiatowych radnych z obu stron Odry. Bo mimo, że jesteśmy bliskimi sąsiadami, to nasze administracje funkcjonują inaczej. Będzie to więc okazja do wymiany doświadczeń między polskimi i niemieckimi samorządowcami - nie krył radości R. Lindemann.
- Z przyjemnością spotykamy się z naszymi kolegami zza Odry, do współpracy ze stroną niemiecką przywiązujemy dużą wagę. Dzięki temu wspólnie wykorzystujemy szansę, aby realizować ciekawe zadania, ważne dla mieszkańców obu stron naszego pogranicza - podsumował wczorajsze spotkanie starosta Marcin Jabłoński.

Share