Społeczne konsultacje programu "Polska Seniora" także w powiecie słubickim - Powiat Słubicki

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Czek opiekuńczy, asystent osób starszych, senioralny budżet obywatelski oraz 24-godzinny telefon zaufania - to tylko niektóre propozycje, jakie znalazły się w programie Platformy Obywatelskiej "Polska Seniora". 


W jego ramach przygotowana jest oferta dla seniorów w trzech sektorach: aktywne życie, zdrowe życie i godne życie. O szczegółach programu opowiadają działacze PO w całym kraju.
Wczoraj takie konsultacje odbyły się także w słubickim Collegium Polonicum. Na zaproszenie starosty Marcina Jabłońskiego z naszymi seniorami rozmawiały posłanki PO: Krystyna Szumilas, Dorota Rutkowska oraz Joanna Augustynowska.

Biura seniora i własny budżet

Wśród przedstawionych pomysłów znalazł się m.in. własny budżet dla rad seniorów w gminach oraz wyodrębnienie w ramach budżetu obywatelskiego budżetu senioralnego. 
Inną propozycją jest stworzenie, obok działających w niektórych miastach Kart Seniora, ogólnopolskiej karty, która uprawnia do zniżek i ulg. PO chciałoby też otwierać biura seniora, gdzie osoby starsze uzyskiwałyby pomoc, np. jak załatwić sprawy prawne.

Seniorzy są "na tak"

W programie "Polska Seniora" znalazł się też pomysł, by działał całodobowy telefon zaufania. Posłanki oceniły, że dzięki temu osoby starsze, przede wszystkim samotne, miałyby szansę porozmawiać i otrzymać emocjonalne wsparcie. Poruszono także temat coraz trudniej dostępnej opieki geriatrycznej.
Nasi seniorzy z zainteresowaniem wysłuchali tych propozycji, uczestniczyli także w dyskusji i zadawali pytania. W konsultacjach brały udział także m.in. radna wojewódzka Grażyna Dereń oraz przewodnicząca Powiatowej Rady Seniorów Barbara Kwiatkowska. 
- Życzę wam powodzenia oraz tego, by to o czym mówicie, weszło jak najszybciej w życie - mówiła zaproszonym posłankom Leokadia Musolf, sekretarz rzepińskiego koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Z kolei starosta opowiedział naszym gościom o rychłym utworzeniu w Słubicach Domu Dziennej Opieki dla Seniorów i o niedawnym utworzeniu Powiatowej Rady Seniorów.

Zapraszamy do naszej fotogalerii, którą znajdziecie na naszym profilu na Facebook'u.

Udostępnij