Superszybki internet trafił już do naszych szkół! - Powiat Słubicki

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

- Teraz będzie chwila prawdy... 3...2...1, uwaga...działa! - cieszył się Przemysław Baranowski, który dziś rano konfigurował dostęp do szerokopasmowego internetu w budynku starostwa.

Superszybkie łącze

Nowoczesny internet

został doprowadzony do urzędu w ramach realizowanego przez nas projektu "Rozwój e-usług w powiecie słubickim". Dzięki niemu dostęp do superszybkiej sieci będą miały również powiatowe szkoły, a także Centrum Usług Wspólnych powiatu słubickiego.
- Od teraz obiekty te będą mogły korzystać z udostępnionego przez starostwo dostępu do internetu. Placówki będą pokryte zasięgiem sieci bezprzewodowej, który umożliwi skuteczną obsługę e-dziennika przez nauczycieli, a także pozwoli uczniom i pracownikom korzystać z zasobów internetu - tłumaczy P. Baranowski.

Dla uczniów i nauczycieli

Jakiś czas później udajemy się z panem Pawłem do CKZiU Słubice - Rolniczak. Tutaj przed szkołą prowadzone są ostatnie prace przy światłowodzie, podobnie jak przy Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy W Słubicach. Na szczęście nie ma to wpływu na termin podłączenia internetu, wszystko ma być skończone jeszcze dziś.
- Po feriach uczniowie tych szkół będą mogli korzystać z nowej sieci - mówi z uśmiechem pan Paweł.
- To świetna wiadomość. Jest u nas wiele pomieszczeń, w których w ogóle nie ma internetu. Teraz, kiedy to się zmieni, skorzystają na tym uczniowie i nauczyciele - mówiła nam Anna Adamowicz, nauczycielka w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Każdy z własnym hasłem

Przyłączenie do sieci światłowodowej nastąpiło dziś także w Zespół Szkół Technicznych im inż. Tadeusza Tańskiego w Słubicach - Ekstra! I naprawdę net będzie tak śmigać? - niedowierzali uczniowie "Samochodówki". 
Naprawdę. Będzie to możliwe dzięki bezprzewodowym punktom dostępowym, których po kilka zamontowano w każdej ze szkół, CUW oraz w starostwie. Dodajmy, że w ramach projektu zakupiono także sprzęt zabezpieczający, co znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa korzystania z internetu w szkołach. Ponadto każdy z uczniów będzie miał indywidualne hasło dostępu, podobnie jak nauczyciele.

Skorzystają także mieszkańcy

Czerwona dioda, sygnalizująca dostęp do supersieci, zabłysła dziś także w Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Słubicach. Tutaj towarzyszyła nam dyrektor Maria Jaworska. 
- Wprawdzie w naszej szkole mieliśmy dostęp do internetu, ale kiedy korzystali z niego wszyscy naraz, często były z nim problemy. Dobrze, że teraz wreszcie się to zmieni - mówiła nam pani dyrektor. 
Trzeba podkreślić, że podłączenie jednostek do szerokopasmowego internetu umożliwi w przyszłości dzielenie innych usług między starostwem a jego jednostkami.  - Pozwoli to na sprawniejszą obsługę mieszkańców powiatu - podkreśla starosta Marcin Jabłoński.

Rozbudowa sieci lokalnych sieci komputerowych, zakup sprzętu sieciowego oraz dzierżawa łącza światłowodu to zadania zlecone przez powiat słubicki w ramach projektu "Rozwój e-usług w Powiecie Słubickim" realizowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej 2 „Rozwój cyfrowy”, działanie 2.1 „Rozwój społeczeństwa informacyjnego". Całkowity koszt to 421.588,65 zł.

Udostępnij