Mamy to! Z Nowych Biskupic do Rzepina pojedziemy wkrótce jak po stole! - Powiat Słubicki

- Ostrożnie! Ten dokument jest warty ponad 5 milionów euro! – śmiano się podczas podpisania umowy na dofinansowanie remontu jednej z ważniejszych dróg powiatowych. Tak, tak, chodzi o feralny odcinek z Nowych Biskupic do Rzepina!

Kierowcy, których stan wspomnianej drogi przyprawiał o ból głowy, będą mogli wreszcie odetchnąć. Jazda z Nowych Biskupic do Rzepina nie będzie już wiązała się z przeprawą przez dziury i koleiny oraz ryzykiem uszkodzenia auta.

2 miliony euro dla powiatu!

Dziś starosta Leszek Bajon i jego zastępca Robert Włodek podpisali z przedstawicielem Banku Inwestycyjnego Kraju Związkowego Brandenburgii Waldemarem Tomaszkiem umowę na dofinansowanie remontu tej drogi.
Modernizacja nie będzie należała do najtańszych. Na szczęście pieniądze udało się pozyskać w ramach wspólnego, polsko – niemieckiego projektu, którego stroną wiodącą jest powiat słubicki, a partnerem niemiecki powiat Odra – Szprewa .
W sumie partnerzy otrzymają około 5,1 miliona euro na dwie drogi: po stronie polskiej będzie to remont 8,7-kilometrowego odcinka znanej nam wszystkim drogi, a unijne dofinansowanie wynosi ok. 2 miliony euro. Dobre wiadomości dostaliśmy też z gminy Rzepin i Słubice, które dołożą do inwestycji po 250 tys. euro. Dodajmy, że w ramach modernizacji powstanie także ścieżka rowerowa z Gajca do Rzepina.

Teraz tylko ogłosić przetarg

Natomiast nasi sąsiedzi doczekają się remontu drogi nr K6755, o długości 3.7 km.
- Trzeba tu podkreślić, że oba trakty mają funkcję ponadregionalną oraz transgraniczną – zaznaczał Łukasz Kaczmarek, współautor projektu. Droga powiatowa 1254F to jedyny alternatywny dojazd do autostrady A2 w Polsce, z kolei drogą K6755 łatwo dojedziemy do autostrad A10 i A12 w Niemczech.
- Cieszymy się, że możemy kontynuować pracę, którą rozpoczął poprzedni zarząd powiatu. Teraz, gdy umowa o dofinansowaniu jest już podpisana, możemy przystąpić do procedur związanych z przetargiem na wyłonienie wykonawcy prac – zapowiadał starosta Leszek Bajon.
- Drogi to główne – oprócz internetu – osie rozwoju przygranicznych regionów. Dlatego niezmiernie cieszę się na naszą współpracę – nie kryli radości nasi goście: Stanley Fuls i Pierre Labahn, przedstawiciele powiatu Odra – Szprewa, z którym powiat słubicki podpisze wkrótce kolejny dokument w ramach opisanego wyżej projektu: tym razem będzie to umowa o partnerstwie.

- Ważne jest również to, że realizacja tego projektu przyczyni się w ogromny sposób do rozwoju gospodarczego i turystycznego terenów leżących w sąsiedztwie obu dróg - dodaje Ł. Kaczmarek.
Wygląda więc na to, że formalności mają się ku końcowi. Odliczamy zatem czas do pierwszego wbicia młota pneumatycznego w sfatygowany asfalt powiatówki o numerze 1254F…