Ludzie nauki z całego świata o różnym obliczu granic - Powiat Słubicki

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

- Jestem dumny, że Słubice wiedzą, czym są wartości europejskie. Widać, że że nasi mieszkańcy zdają sobie sprawę ze swojego miejsca w Unii Europejskiej. I widać, że potrafią to docenić. Najlepszym tego dowodem jest to wydarzenie - mówił wczoraj, podczas inauguracji XIX Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Collegium Polonicum, starosta Leszek Bajon. 
Starosta wyraził też nadzieję, że kolejna, jubileuszowa edycja konferencji będzie mogła ponownie odbyć się w wyremontowanej po pożarze dużej auli.

Dwustu uczestników z wielu krajów

Podtytuł tegorocznej konferencji to "Europa XXI wieku. Wewnętrzne i zewnętrzne granice Unii Europejskiej" ". 
- I chodzi tu o różne oblicza granic: polityczne, ekonomiczne, socjalne, kulturowe, historyczne czy mentalnościowe - wyliczał prof. Tadeusz Wallas, prorektor UAM.
W tym roku do Słubic przyjechało około dwustu uczestników, z czego aż jedna czwarta to akademicka kadra z całego świata. Nie brakuje przedstawicieli z Rosi, Ukrainy, Niemiec, Francji, Hiszpanii, a także Izraela, Szwecji, Kazachstanu, Cypru czy Estonii.
- A jeśli chodzi o Polskę, mamy tutaj reprezentacje wszystkich ośrodków akademickich z naszego kraju - nie krył radości prof. T. Wallas.
Podczas konferencji zostanie przeprowadzonych kilkadziesiąt wykładów, w ramach ponad dwudziestu paneli.

W obliczu nowych wyzwań

Konferencję rozpoczęła dyskusja na temat starych i nowych granic zewnętrznych oraz wewnętrznych Unii Europejskiej. Nie zabrakło także polityków - głos zabrali także m.in. deputowana Parlamentu Europejskiego Krystyna Łybacka czy senator Waldemar Sługocki.
Kolejna część to dyskusja ludzi nauki na temat Europy i Unii Europejskiej w obliczu nowych wyzwań.
Wręczono też nagrodę im. prof. Czesława Mojsiewicza za najlepszą książkę o tematyce politologicznej. Otrzymała ją prof. Patrycja Szostok. Gratulujemy!
XIX Międzynarodowa Konferencja Naukowa zakończy się dziś po południu. Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Udostępnij