Informacja na temat aplikacji ostrzegającej i informującej mieszkańców o zagrożeniach oraz utrudnieniach - Powiat Słubicki

Szanowni Państwo przebywający na stałe bądź czasowo na terenie powiatu słubickiego!

Pragniemy Państwu przypomnieć, że Powiat Słubicki w zakresie ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach mogących wystąpić na terenie powiatu, utrudnieniach w komunikacji, planowych wyłączeniach prądu dysponuje aplikacją „Blisko”. W ramach aplikacji przekazywane są przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego komunikaty, ostrzeżenia z rządowej aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO), jak również wszelkie komunikaty otrzymane od powiatowych służb, inspekcji i straży.

W jaki sposób skorzystać z aplikacji „Blisko”, można zapoznać się na stronie głównej powiatu: https://powiatslubicki.pl w artykule zatytułowanym  „Aplikacja informacyjna dla mieszkańców”, gdzie jednocześnie zapoznacie się Państwo z informacją dotyczącą przetwarzania Waszych danych osobowych lub pobrać aplikację bezpośrednio w sklepach APP STORE, GOOGLE PLAY, WINDOWS STORE w zależności od systemu operacyjnego jaki macie zainstalowany na telefonie. Ostrzeżenia, komunikaty przekazywane są w postaci: cloud, SMS, e-mail w zależności od dokonanego wyboru. Korzystanie z aplikacji „Blisko” jest darmowe.

W celu dotarcia do jak najszerszego grona mieszkańców z informacją o zjawiskach meteorologicznych, hydrologicznych zagrażających zdrowiu lub życiu na stronie głównej powiatu publikowane są ostrzeżenia.

Niezależnie od powyższego można korzystać na smartfonach z ww. Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) działającego na terenie całego kraju. Aplikację tą również można pobrać w ww. sklepach. Użytkownik RSO ma możliwość wyboru województwa, z którego chce otrzymywać komunikaty, ostrzeżenia. Korzystając z tej aplikacji użytkownik ma możliwość zapoznania się z poradnikami dotyczącymi postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Komunikaty, ostrzeżenia publikowane są również w naziemnej telewizji cyfrowej w programach regionalnych w standardzie HbbTV oraz w telegazetach.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw zobowiązała operatorów telekomunikacyjnych niezwłoczne, nieodpłatne wysłanie, na żądanie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) ostrzeżenia o zagrożeniach do wszystkich użytkowników na określonym przez nie obszarze. Na podstawie powyższego został wdrożony na szczeblu krajowym nowy SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami „Alert RCB”. System ten jest uruchamiany tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy zagrożone jest bezpośrednio życie lub zdrowie. Otrzymują go wszyscy użytkownicy telefonów komórkowych przebywający na potencjalnie zagrożonym terenie, bez względu na sieć z której korzystają. Wystarczy mieć włączony telefon. Nie wymagana jest żadna instalacja aplikacji. „Alert RCB” nie narusza bezpieczeństwa Państwa danych osobowych. Wiadomości SMS-owe będą rozsyłane przez operatorów sieci komórkowych, z którymi mają Państwo zawarte umowy, a RCB nie gromadzi, ani w inny sposób nie przetwarza Państwa danych osobowych.

Biuro Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Słubicach