Harcerze przekazali światło pokoju sąsiadom zza Odry - Powiat Słubicki

"Światło, które łączy" - pod takim hasłem przebiega tegoroczna akcja Betlejemskie Światło Pokoju. W jej ramach słubiccy harcerze, jak co roku, przekazują symboliczne lampiony mieszkańcom Słubic i Frankfurtu oraz włodarzom obu miast.

Nie inaczej było w tym roku - tuż po zapadnięciu zmroku harcerze ze słubickiego hufca ZHP ruszyli przez most, by podzielić się światłem z Betlejem z sąsiadami zza Odry. Po raz pierwszy towarzyszyli im: starosta Leszek Bajon i burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak.
- Trudno było wyobrazić sobie lepsze miejsce do przekazania światła, które łączy. Ten most przecież też łączy, nie tylko dwa brzegi, ale także oba kraje - tłumaczyli nam harcerze.
Przypomnijmy: tę pokojową akcję zapoczątkowano w 1986 r. w Austrii. 5 lat później Betlejemskie Światło Pokoju zaczęło grzać także w Polsce i dzieje się tak do dziś.
Kilka dni temu polscy harcerze otrzymali Betlejemskie Światło Pokoju od skautów ze Słowacji, a ci z kolei otrzymali je z Austrii. I tak pokojowy płomień rozpoczął swą wędrówkę po Polsce, trafiając także do Słubic. Ogień ten pochodzi z Groty Narodzenia Pańskiego z Betlejem.