Wojewoda i marszałek województwa uczestnikami posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w starostwie - Powiat Słubicki

Przez Odrę, na wysokości powiatu słubickiego, przechodzi fala kulminacyjna. Zgodnie z prognozami, przez następny tydzień stan rzeki będzie wciąż utrzymywał się powyżej stanu alarmowego. W związku z tym starosta Leszek Bajon zwołał na dziś kolejne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Wzięli w nim udział marszałek województwa Marcin Jabłoński oraz wojewoda Marek Cebula.

Wojewoda podziękował wszystkim służbom za sprawne działanie w ostatnich dniach. Zaoferował dalszą pomoc, w kwestii sprzętu, osuszaczy czy wsparcia wojska. Podkreślił, że obowiązuje zakaz korzystania z wody z Odry i przypomniał, że wciąż czeka na wnioski z samorządów dotyczące ewentualnej pomocy, jak i raporty wskazujące, co można poprawić.

Marszałek zaznaczył, że przeznaczone dla Polski 5 miliardów euro z Unii Europejskiej na odbudowy po powodzi, powinno być rozdysponowane przez samorządy, które najlepiej znają potrzeby swoich mieszkańców.

- Jesteśmy wciąż w stanie podwyższonej gotowości operacyjnej – mówił powiatowy komendant Państwowej Straży Pożarnej.

- Nie odnotowaliśmy żadnych zdarzeń kryminalnych oraz zgonów, związanych z powodzią – dodał powiatowy komendant policji.

Sytuację w swoich gminach przedstawili ich włodarze. W starostwie pojawili się także przedstawiciele Sanepidu oraz Wód Polskich. Nie zabrakło prezesa słubickiego szpitala oraz powiatowego lekarza weterynarii.

Mimo że woda powoli opada (od wczoraj jej poziom w Odrze na wysokości Słubic spadł o 31 cm), to wciąż jest wysoka. Prognozuje się, że wysokość poniżej stanu alarmowego zostanie osiągnięta w piątek.