Mieszkanie dla absolwenta – można skorzystać z pomocy PFRON-u - Powiat Słubicki

Przez 3 laty osoby, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, mogą dostawać dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu.

• Chcesz rozpocząć samodzielne życie po zakończeniu edukacji?
  • Jesteś absolwentem szkoły, który w ciągu ostatnich 3 lat ukończył naukę?
  • Rozpocząłeś już pracę lub aktualnie jej poszukujesz?

Jeśli tak, dowiedz się, w jaki sposób PFRON może Ci pomóc w ramach programu Mieszkanie dla Absolwenta.

Na czym polega dofinansowanie?

Możesz uzyskać dofinansowanie do wszystkich kosztów wymienionych w umowie wynajmu mieszkania lub domu.

Kto może je otrzymać?

Absolwent szkoły podstawowej, ponadpodstawowej, szkoły wyższej, ukończonej 3 lata przed złożeniem wniosku, jeśli:

• posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z powodu narządu słuchu;
  • złoży oświadczenie o niezamieszkiwaniu w miejscowości pracy;
  • złoży oświadczenie o poszukiwaniu pracy lub o podjętej pracy.

Jaka jest wysokość dofinansowania?

Wysokość dofinansowania zależy od miejsca wynajmowanego mieszkania oraz tego, czy poruszasz się za pomocą wózka inwalidzkiego.

• w ciągu 1 roku – 100% kosztów najmu;
  • w ciągu 2 roku – 70% kosztów najmu;
  • w ciągu 3 roku – 40% kosztów najmu.

Jak i gdzie złożyć wniosek?

Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami składasz poprzez System Obsługi Wsparcia pod adresem https://sow.pfron.org.pl/

Składanie wniosków w formie elektronicznej znacznie ułatwi Ci pomoc ze środków PFRON.

Składając wniosek możesz też liczyć na pomoc pracowników Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie

Termin składania wniosków:

Wnioski można składać do 31 grudnia 2023 roku.

Więcej informacji na temat programu

Szczegółowe informacje są udzielane przez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie (PCPR) w województwie lubuskim lub Centrum Informacyjno-Doradcze dla osób z niepełnosprawnością przy Oddziale PFRON w Zielonej Górze (tel. 68 422 78 07, 882 789 215, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).