"Nie otwierać przed 2220 rokiem". Oddali hołd bohaterom i zostawili ślad dla przyszłych pokoleń - Powiat Słubicki

- Dziś, pisząc te słowa w przededniu setnej rocznicy bitwy warszawskiej, jednej z ważniejszych batalii w dziejach nowożytnego świata, jestem dumny, że pomimo trudności związanych z pandemią mogliśmy uczcić pamięć bohaterów tamtych dni. Jako mieszkaniec powiatu słubickiego mogę śmiało powiedzieć: pamiętamy. Pamiętamy mimo przeciwności losu. I pamiętać będziemy - to fragment wpisu starosty Leszka Bajona do specjalnej księgi, którą wraz z pamiątkami dla przyszłych pokoleń słubiczan zamknięto w sobotę w kapsule czasu.

Kapsułę nazwano "Pamięć i nadzieja", a okazją do jej umieszczenia przy kościele Ducha Świętego była 100. rocznica bitwy warszawskiej. Pojemnik ma być otwarty za równe 200 lat. - To taki niesamowity wehikuł czasu. Dzięki niemu przyszłe pokolenia dowiedzą się, jak żyliśmy, jacy byliśmy - tłumaczy jeden z pomysłodawców kapsuły Michał Sobociński.

Podczas uroczystości odsłonięto także tablicę pamiątkową, poświęconą bohaterom sprzed stu lat. Kwiaty złożyli przy niej m.in. starosta Leszek Bajon, członek zarządu powiatu Maciej Błoński oraz radny Józef Apanowicz.