Potrzebujące uczennice w ciąży będą miały swoje miejsce - Powiat Słubicki

Już są! Odwiedziliśmy dziś z aparatem jeszcze pachnące nowością dwa miejsca dla będących w trudnej sytuacji uczennic w ciąży, które przygotował i będzie utrzymywał Zespół Szkół Technicznych im inż. Tadeusza Tańskiego w

Słubicach.
To dwa przytulne, schludne i jednoosobowe pokoje w internacie szkoły, gdzie zapewnione zostaną komfortowe warunki pobytu uczennic. Będą mogły mieszkać tu aż do porodu.

Wsparcie oraz wyżywienie

Na zakup materiałów budowlanych, mebli oraz pralki i wyposażenia łazienki przeznaczono 10 tys. zł. Natomiast sam remont pokoi, łazienki i korytarza (które stanowią odrębną część internatu) wykonali pracownicy szkoły. Zadbali oni także o wysprzątanie pomieszczeń.
Na ich utrzymanie szkoła będzie otrzymywać w latach 2018-2021 600 zł rocznie. Przebywające tu uczennice otrzymają także wsparcie, niezbędne do kontynuowania nauki oraz wyżywienie w internacie.

Dzięki programowi „Za życiem”

Utworzenie tych pomieszczeń było możliwe dzięki porozumieniu zawartym 27 listopada między powiatem słubickim a Ministerstwem Edukacji Narodowej, w sprawie kompleksowego programu wsparcia dla rodzin ,,Za życiem’’.
W ramach porozumienia, w latach 2017-2021 powiat otrzyma na realizację zadania 301.240 zł, z czego 12.400 zł dostanie Zespół Szkół Technicznych, a 288.840 zł - Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Słubicach (o działaniach podjętych przez Poradnię w ramach programu napiszemy wkrótce).

By mogły dalej się uczyć

- Decydując się na przystąpienie do tego programu wychodzimy naprzeciw osobom potrzebującym, w tym wypadku uczennicom w ciąży, które pragną kontynuować swoją edukację – mówił dziś, podczas oglądania nowo wyremontowanych pomieszczeń starosta Marcin Jabłoński. Podkreślił, że zarząd powiatu w najbliższym czasie podejmie kolejne działania w zakresie opracowania regulaminu przyjęć i pobytu dziewcząt w ciąży, zgodnie z programem ,,Za życiem’’.
Staroście towarzyszyli m.in. członek zarządu Amelia Szołtun , naczelnik Wydziału Oświaty w starostwie Grażyna Bajon oraz dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Stanisław Woronowicz.
A my zapraszamy do fotogalerii, którą znajdziecie na naszym profilu na Facebook'u. Możecie tam porównać, jak wyglądały pomieszczenia przed remontem, w jego trakcie (te zdjęcia są na końcu galerii) oraz dziś.