Razem dla słubickiej obwodnicy - Powiat Słubicki

- Obwodnica Słubic to temat, który od wielu już lat nurtuje nas, mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Niestety, jak wiemy, sprawa stanęła w miejscu. Dlatego wyszliśmy z inicjatywą tego spotkania - mówił w poniedziałek starosta Leszek Bajon, podczas debaty poświęconej budowie słubickiej obwodnicy.

Prócz starosty wzięli w niej udział m.in. członek zarządu województwa Marcin Jabłoński, burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak, wicestarosta Robert Włodek czy wojewódzka radna Maria Jaworska. Nie zabrakło zastępcy dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich Grzegorza Szulca czy dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych Jana Stachowiaka.
Można więc powiedzieć, że było to spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich jednostek samorządowych - począwszy na gminie, a na województwie kończąc. Jako, że poruszono także temat zagęszczenia ruchu na prowadzących do Słubic drogach, zaproszono również sołtysów podsłubickich wsi, nie zabrakło też powiatowych i gminnych radnych.
- Dobrze by było, by gmina zapoczątkowała prace i sfinansowała opracowanie podstawowych dokumentów dotyczących tej inwestycji - wtedy może być łatwiej o wpisanie obwodnicy na listę rządowych inwestycji - proponował M. Jabłoński.
- Wiemy, jak bardzo ważny jest to temat dla mieszkańców Słubic, dlatego doprowadzenie do powstania obwodnicy stawiamy sobie za punkt honoru – podkreślał z kolei M. Olejniczak.
Kluczowe jest wpisanie obwodnicy Słubic do Programu Budowy Dróg Krajowych, bo na chwilę obecną miasto nie jest w nim uwzględnione. Gdy tak się stanie, gmina wyłoży pieniądze (około 2 mln zł) na Studium Techniczno - Ekonomiczno - Środowiskowe. A jeśli dokument będzie gotowy, pomoc finansową ze strony samorządu województwa zadeklarował członek jego zarządu Marcin Jabłoński i radna sejmiku Maria Jaworska.
- Chciałbym, abyśmy wspólnie wystosowali list do przedstawicieli różnych szczebli władz po to, by ci zagwarantowali pieniądze na ten ważny cel – dodał wicestarosta Robert Włodek.
Do sprawy będziemy wracać.