Czy zagraża nam Afrykański Pomór Świń? - Powiat Słubicki

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Czy w naszym regionie istnieje zagrożenie Afrykańskim Pomorem Świń? O tym rozmawiali wczoraj powiatowy lekarz weterynarii Wiesław Sierszulski z Petrą Senger, kierownikiem Urzędu Weterynarii i Kontroli Żywności w powiecie Odra

- Szprewa.
Spotkanie zorganizowano w Starostwie Powiatowym w Słubicach, w związku z wykryciem ognisk tej choroby na wschodzie Polski.
Przypomnijmy: Afrykański Pomór Świń to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet stu procent!
Ale uspokajamy: dla ludzi wirus ASF nie jest groźny, choroba ta nie stwarza zagrożenia ani dla naszego zdrowia, ani tym bardziej życia. 
Jednak samo rozprzestrzenianie się wirusa jest dosyć łatwe - przebiega ono za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz karmienie zwierząt odpadami kuchennymi, zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików.
Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi - czytamy na stronie Głównego Lekarza Weterynarii. Na tej stronie można dowiedzieć się więcej o ochronie zwierząt przed wirusem ASF.

Udostępnij