Już jutro polsko-niemiecki spacer na cmentarz komunalny w Słubicach - Powiat Słubicki

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

W najbliższą środę 1 listopada, czyli w Dzień Wszystkich Świętych już po raz szósty odbędzie się polsko-niemiecki spacer z komentarzem przewodnim na teren cmentarza komunalnego w Słubicach. Jego ideą jest zbliżanie mieszkańców Słubic i sąsiedniego Frankfurtu nad Odrą, poznawanie i kultywowanie wspólnych tradycji i historii.

Przewodnikami wydarzenia, zainicjowanego przed laty przez 77-letniego dziś Eckarda Reißa z Frankfurtu nad Odrą, będą Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego i członek Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą oraz, co nowe, Adam Poholski, współpracujący z Uniwersytetem Ludowym (niem. Volkshochschule) we Frankfurcie nad Odrą, a na co dzień przewodnik wycieczek, a także sekretarz i księgowy Polskiego Towarzystwa do Walki z Kalectwem, Koło w Słubicach.

W miniony weekend, w ramach przygotowania do spaceru, odbyło się społeczne sprzątanie wybranych słubickich grobowców, które nie mają swoich stałych opiekunów. W ten sposób udało się zebrać sześć dużych worków liści, trawy, starych zniczy, wieńców i zwykłych śmieci.

Uczestnicy spaceru spotkają się 1 listopada o godz. 17 przed kościołem NMP Królowej Polski przy ul. 1 Maja 31 w Słubicach i stamtąd wyruszą na cmentarz komunalny. Podczas wydarzenia będzie mowa m.in. o polskich tradycjach związanych z Dniem Wszystkich Świętych, różnicach między katolickim Dniem Wszystkich Świętych i ewangelicką Niedzielą Zmarłych, ale i o historii cmentarza komunalnego w Słubicach założonego już w 1814 r., czy wspomnienie dawnej kaplicy z 1901 r.

Będzie też krótka opowieść o cmentarzach w tradycjach kresowych i romskich, a na koniec zapalenie symbolicznych zniczy przy wybranych grobowcach. Cmentarz komunalny w Słubicach to miejsce, gdzie spoczywają nie tylko Polacy - mieszkańcy obecnych Słubic, ale także Niemcy. Do zakończenia II wojny światowej Słubice były bowiem prawobrzeżną dzielnicą Frankfurtu nad Odrą o nazwie Dammvorstadt.

Najlepszą porą do zaznania niezwykłej atmosfery całego święta wydaje się czas tuż przed zachodem słońca, kiedy to w otoczeniu kolorowych drzew roznosi się urzekająca łuna rozpalonych zniczy. Chętnych do udziału w spacerze organizatorzy zachęcają do wzięcia ze sobą lampionów, latarek lub pochodni elektrycznych. Po spacerze będzie można posłuchać chóru kameralnego "Adoramus", który 1 listopada tradycyjnie śpiewa przy wybranych grobowcach słubickiej nekropolii.

Pomnikiem splecionej historii polskich i niemieckich mieszkańców Słubic jest stale powiększane lapidarium na cmentarzu komunalnym, które na początku października b.r. wzbogaciło się o 55 kolejnych kamieni i tablic nagrobnych, wyłowionych z nurtów Odry w Słubicach.

Niemałe znaczenie dla miasta mają jednak również grób siedmiu nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego, grób pierwszego lekarza Słubic Zenona Szemisa (1902-1953), czy obelisk poświęcony pionierom słubickiej oświaty, wzniesiony dzięki staraniom Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny!

Czas: 1.11.2018, godz. 17:00

Miejsce: Przed wejściem do kościoła NMP Królowej Polski, ul. 1 Maja 31 w Słubicach

Adam Poholski i Roland Semik

Share