Pierwsza karetka na dwóch kołach będzie jeździć po drogach powiatu słubickiego! - Powiat Słubicki

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Tego jeszcze nie było nie tylko w naszym powiecie, ale i w całym województwie! Wkrótce na drogach powiatu słubickiego pojawi się… motoambulans, czyli, mówiąc pokrótce, motocyklowa wersja karetki pogotowia.

Jakie zadania będzie miała motocyklowa karetka?

Takiego pojazdu nie ma żaden inny podmiot leczniczy w województwie! 
- Motoambulans będzie zabezpieczać wszelkiego rodzaju imprezy sportowe, kulturalne itp. na terenie powiatu słubickiego. Będzie wspierał służby, które będą pracować przy organizacji takich wydarzeń. Chodzi przede wszystkim o policję i straż miejską – mówi nam Marek Walczak, szef Pogotowia Ratunkowego „Walczak” w Słubicach, a jednocześnie członek Komisji Bezpieczeństwa i Porządku powiatu słubickiego. 
Pan Marek zakupił zwykły motocykl, a potem, zgodnie z niezbędnymi normami, przerobił go na motoambulans. To jednak nie wszystko.
- Dzięki porozumieniu ze szpitalem w Słubicach, motocykl będzie też służył do szybkiego przewozu krwi. Będzie on posiadał wszelkie uprawnienia pojazdu uprzywilejowanego, łącznie z sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi – podkreśla M. Walczak.

Ten pojazd był po prostu potrzebny

– Nie było to działanie spontaniczne. To, że na terenie naszego powiatu będzie wkrótce jeździć motoambulans, jest wynikiem długich obserwacji, konsultacji i opinii różnych służb, w tym starosty Marcina Jabłońskiego. Ich wynik jednoznacznie wskazywał, że taki pojazd jest po prostu potrzebny – przekonuje M. Walczak. 
Jednoślad jest wyposażony w podstawowy sprzęt medyczny, w większości identyczny, jaki mieści się w tradycyjnej karetce. Jest on umieszczony w specjalnych, zabezpieczających pojemnikach.
Sprawność motoambulansu, jego szybkość, funkcjonalność i „odporność” na korki mogą sprawdzić się zwłaszcza podczas nadchodzącego lata. – Pojazd będzie patrolował tereny, na których przebywa wiele odpoczywających osób, np. okolice jezior w Ośnie Lubuskim czy w Rzepinie – wylicza szef pogotowia. Jest to o tyle ważne, że w gminach tych nie ma stacji pogotowia ratunkowego.
- To wspaniała wiadomość! Samochodów w powiecie jest coraz więcej, tworzą się korki, przez co tradycyjna karetka nierzadko ma problem, by dojechać na czas. A taki motocykl to raz - dwa "przebije się" i dotrze na miejsce - kiwał głową z zadowoleniem mieszkaniec Żabic w gminie Górzyca.

Share