19 marca będą dyskutować o zabytkach w Słubicach i Szprotawie - Powiat Słubicki

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

18 kwietnia będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Zanim to jednak nastąpi, warto zwrócić uwagę na dwie oferty spotkań na temat zabytków, przygotowane na dzień 19 marca...

Polsko-niemiecka konferencja o zabytkach

Organizatorem polsko-niemieckiej konferencji o zabytkach jest miasto Szprotawa oraz władze powiatu żagańskiego przy współpracy z Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Podczas uroczystości przewidziano wystąpienie burmistrza Szprotawy Mirosława Gąsika, starosty żagańskiego Henryka Janowicza i Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dr Barbary Bielinis-Kopieć. Do użytku zostanie oddany świeżo wyremontowany budynek dawnego klasztoru sióstr magdalenek w Szprotawie.

Program konferencji:

  • godz. 10:00-10:30 – powitanie gości, wystąpienia zaproszonych gości;
  • godz. 10:30-10:50 – dr Thomas Drachenberg (kierownik Brandenburskiego Krajowego Urzędu Ochrony Zabytków) „Polska i Niemcy w ochronie zabytków”;
  • godz. 10:50-11:10 – dr Peter Schabe (prezes Niemiecko- Polskiej Fundacja Ochrony Dziedzictwa i Dziedzictwa Kulturowego w Görlitz) „Zaangażowanie Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Dziedzictwa i Dziedzictwa Kulturowego (DPS), Zgorzelec w Polsce – raport";
  • przerwa kawowa;
  • godz. 11:40-12:00 – dr inż. arch. Andrzej Legendziewicz (Politechnika Wrocławska) ,,Dawny klasztor ss. Magdalenek w Szprotawie od XIV do początków XX wieku”;
  • godz. 12:00-12:20 – mgr Karol Błaszczyk (Muzeum Ziemi Szprotawskiej) „De profundis... czyli kilka słów na temat materialnej emanacji transcendentnej wiary w odniesieniu do ostatnich odkryć dokonanych w szprotawskiej farze”;
  • godz. 12:30-13:00 – zwiedzanie dawnego klasztoru sióstr magdalenek w Szprotawie;
  • godz. 13:00-13:30 – zwiedzanie kościoła pw. NMP w Szprotawie.

Dyskusja o przyszłości dawnego kina „Piast” w Słubicach

Również 19 marca, ale o godz. 16:00 w siedzibie Towarzystwa Walki z Kalectwem Koło w Słubicah przy ul. Piłsudskiego 3-4/13 odbędzie się dyskusja „Kino Piast Słubice – historia i przyszłość”. Prowadzącym spotkanie będzie mgr arch. Adrian Mermer ze Stowarzyszenia na rzecz Rewitalizacji i Rozwoju Demokracji „Kontrapunkt” w Słubicach. Wstęp wolny!

Kontrola NIK w sprawie ochronie zabytków w Lubuskiem

Jako dopełnienie tych obu zaproszeń warto wspomnieć, że zaledwie 2 dni temu, bo 12 marca ukazał się raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący ochrony zabytków w województwie lubuskim w latach 2016-2018 (jego pełną wersję można przeczytać pod adresem: https://www.nik.gov.pl/plik/id,19508,v,artykul_18593.pdf). Pozytywną wiadomością jest fakt, że województwo lubuskie zajmuje 1. miejsce w kraju, jeśli chodzi o ilość obiektów zabytków (4,2) w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Według raportu funkcjonujący w województwie lubuskim system ochrony zabytków na wypadek sytuacji kryzysowych nie gwarantuje jednak ich należytej ochrony. Wpływ na to miały zarówno działania odpowiedzialnych podmiotów, jak i wieloletnie zaniedbania. Jedno z ustaleń pokontrolnych jest takie, że wymagane ustawą gminne ewidencje zabytków, gminne i powiatowe plany ochrony zabytków są przygotowywane niedbale, a zadania w tym zakresie - wadliwie przypisywane.

Już październiku 2018 r. kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Błażej Skaziński powiedział na antenie Radia Zachód: „Ilość środków przeznaczanych w samorządach na ochronę zabytków zależy w dużej mierze od nastawienia do tej kwestii samych samorządowców”. Jego zdaniem całkowita ilość środków przeznaczana w Polsce na ochronę zabytków jest wciąż zbyt niska.

Wiele gmin województwa lubuskiego nadal nie ma swojego programu opieki nad zabytkami (art. 87 u.o.z.) ani planu opieki nad zabytkami w sytuacjach kryzysowych (§§ 3-4 rozporządzenia w sprawie ochrony zabytków), choć te powinny być pisane bez zbędnej zwłoki w oparciu o gminne ewidencje zabytków. Z uwagi na rangę i skalę problemów stwierdzonych w woj. lubuskim NIK przeprowadzi ogólnopolską kontrolę w tym obszarze.

Jednymi z pozytywnych przykładów na polu samorządowym w województwie lubuskim pozostają m.in. Ośno Lubuskie, Kostrzyn nad Odrą czy nieco dalej położona Nowa Sól. W tym ostatnim mieście odbyło się już 11 edycji dotowania przez miasto prac remontowych przy obiektach wpisach do rejestru zabytków. W czasie ostatnich 10 lat ponad 70 wspólnot mieszkaniowych otrzymało tam około 1,6 mln zł na remont zabytkowych kamienic.

Ciekawym zaleceniem NIK dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydaje się stworzenie ogólnodostępnego, elektronicznego rejestu wszystkich zabytków na terenie całego kraju. W znacznym stopniu ułatwiłby on działanie służbom konserwatorskim, samorządom, jak i oczywiście samym właścicielom obiektów zabytkowych.

Roland Semik

Społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego

Udostępnij