Uwaga! Od nowego roku zmieniają się zasady udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej - Powiat Słubicki

Informujemy, że od 1 stycznia 2019 r. zmieniają się zasady udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. Teraz będzie ona świadczona każdej osobie fizycznej, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Zmianie ulega również lokalizacja punktu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej w Słubicach. Od nowego roku mieścić się on będzie przy ul. Piłsudskiego 19 (w budynku, w którym znajduje się Wydział Komunikacji i Dróg starostwa).

Co obejmuje nieodpłatna pomoc prawna?

1. poinformowanie osoby  fizycznej, zwanej dalej „ osobą uprawnioną” o obowiązującym stanie prawnym oraz  przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo administracyjnym  lub
  2. wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
  3. sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym lub nieodpłatną mediację
  4. sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postepowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Co obejmuje nieodpłatne poradnictwo obywatelskie?

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej  sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w  tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

Nieodpłatne poradnictwo obejmuję również nieodpłatną mediację.

Co obejmuje edukacja prawna ?

Edukacja prawna obejmuje działania edukacyjne zmierzającego do zwiększenia świadomości prawnej społeczeństwa, dotyczą  w szczególności upowszechniania wiedzy o:

1. prawach i obowiązkach obywatelskich;
  2. działalności krajowych i między narodowych organów ochrony prawnej;
  3. mediacji oraz sposobach polubownego rozwiązywania sporów;
  4. możliwościach udziału obywateli w konsultacjach publicznych oraz procesie stanowienia prawa;
  5. dostępie do nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego;

Kto udziela pomocy prawnej ?

Nieodpłatnej pomocy prawnej udziela osobiście adwokat lub radca prawny,  a w szczególnie uzasadnionych przypadkach z ich upoważnienia aplikant adwokacki lub aplikant radcowski. Adwokat lub radca prawny może z ważnych powodów odmówić udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, informując osobę uprawnioną o innych punktach, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna.

Możliwość wyrażenia opinii o uzyskanym świadczeniu.

Osoby uprawnione do uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej lub uzyskania świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego moją możliwość wyrażenia opinii o udzielonej pomocy:

1. bezpośrednio po udzielonej pomocy na części B karty pomocy, którą należy umieścić w zamkniętej urnie, znajdującej się w miejscu przeznaczonym dla osób oczekujących na udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej lub uzyskanie świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego;
  2. w dowolnym terminie:
    1. telefonicznie pod nr 95 759 20 29
    2. lub listownie wysyłając na adres:
      Starostwo Powiatowe w Słubicach, ul. Piłsudskiego 20, 69-100 Słubice

Wizytę w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej można umówić telefonicznie pod numerem tel. +48  95 759 20 29

PUNKTY NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ
W POWIECIE SŁUBICKIM

I. Budynek w zasobach powiatu słubickiego,
w którym znajduje się Wydział Komunikacji i Dróg
(pokój nr 1)
ul. Piłsudskiego 19, 69-100 Słubice
• poniedziałki od godz. 12:00 do godz. 16:00;
• wtorki od godz. 8:00 do godz. 12:00;
• środy od godz. 8:00 do godz. 12:00;
• czwartki od godz. 11:30 do godz. 15:30;
• piątki od godz. 8:00 do godz. 12:00;

II. Miejski Dom Kultury w Rzepinie
(świetlica nr 2)
ul. Słubicka 3, 69-110 Rzepin
W okresie wakacyjnym (od 1 lipca do 31 sierpnia) pomoc prawna będzie udzielana
od poniedziałku do piątku od godz.8:00 do godz. 12:00.
• poniedziałki od godz. 08:00 do godz. 12:00;
• wtorki od godz. 15:00 do godz. 19:00;