To był polsko - niemiecki spacer śladami historii - Powiat Słubicki

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Blisko czterdziestu uczestników z Polski, Niemiec, a nawet... Włoch wzięło udział w kolejnym polsko - niemieckim spacerze na słubicki cmentarz.
Jedną z niespodzianek spaceru była obecność Laury Tradii, Włoszki doktoryzującej się w Instytucie Antropologii Kulturowej na renomowanym Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii. Interesowały ją bowiem losy grobów wojennych bo obu stronach Doliny Środkowej Odry, zarówno tych niemieckich, sowieckich, jak i polskich. Można zatem spodziewać się, że w jej pracy doktorskiej znajdą się również wzmianki o grobach wojennych na ziemi słubickiej jak i z nieco dalszej okolicy.
Uczestnicy czwartkowego spaceru spotkali się przed kościołem NMP Królowej Polski w Słubicach i stamtąd wyruszyli na cmentarz.
Po drodze była mowa m.in. o polskich tradycjach związanych z Dniem Wszystkich Świętych, różnicach między katolickim świętem a ewangelicką Niedzielą Zmarłych oraz o historii cmentarza komunalnego w Słubicach, założonego już w 1814 r., czy nieistniejącej już kaplicy z 1901 r.
Była też krótka opowieść o cmentarzach w tradycjach kresowych i romskich, a na koniec zapalenie symbolicznych zniczy przy wybranych grobowcach. Cmentarz komunalny w Słubicach to miejsce, gdzie spoczywają nie tylko Polacy - mieszkańcy obecnych Słubic, ale także Niemcy. 
Organizatorami wydarzenia, zainicjowanego w latach 90. przez 77-letniego dziś Eckarda Reißa z Frankfurtu nad Odrą (wówczas jeszcze tylko dla frankfurtczyków), byli w tym roku: Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego i członek Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą oraz, co nowe, Adam Poholski, współpracujący z Uniwersytetem Ludowym (niem. Volkshochschule) we Frankfurcie nad Odrą, a na co dzień przewodnik wycieczek, a także sekretarz i księgowy słubickiego koła Polskiego Towarzystwa do Walki z Kalectwem.
Kolejny spacer już za rok!

Roland Semik
Społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego
Fot. Katarzyna Semik

Udostępnij