19 kwietnia członkowie Powiatowej Rady Seniorów: Barbara Kwiatkowska (przewodnicząca), Grażyna Dereń, Andrzej Pych oraz Jan Skałecki spotkali się z prezesem Lubuskiego Szpitala Specjalistyczno - Pulmonologiczno-Kardiologicznego w Torzymiu Katarzyną Lebiotkowską i dyrektorem ds. inwestycji Tomaszem Pisarkiem.
W rozmowach uczestniczyła także członek zarządu powiatu i przewodnicząca komisji sfery społecznej przy Radzie Powiatu Danuta Sawicka.
Tematem spotkania była inicjatywa i problemy związane z utworzeniem Ośrodka Geriatrii w torzymskiej lecznicy.
Jak się dowiadujemy od członków Powiatowej Rady Seniora, prezes zarządu bardzo szczegółowo przedstawiła strategię powstania Ośrodka Geriatrii, który docelowo działałby w formie Zakładu Opieki Leczniczej (35 łóżek), Oddziału Geriatrii (30 łóżek), Poradni Geriatrycznej, Obszaru Gimnastyczno-Rehabilitacyjnego i Fizjoterapii oraz Obszaru Pobytu Dziennego (10-15 miejsc), w tym pomieszczeń do terapii zajęciowej.
- Szpital w Torzymiu posiada możliwości infrastrukturalne, kadrowe i organizacyjne do podjęcia się tego zadania, ale problemem są pieniądze. Dlatego wystosowano licznie poparty przez organizacje i stowarzyszenia apel w tej sprawie do władz wojewódzkich, samorządowych i NFZ z południowej części województwa – mówi nam Barbara Kwiatkowska - Zobowiązaliśmy się przyłączyć do apelu poprzez listy poparcia naszych seniorów zrzeszonych w różnych związkach i stowarzyszeniach powiatu słubickiego – dodaje szefowa Powiatowej Rady Seniora.
Podczas wizyty w Torzymiu nie zabrakło zwiedzania nowo powstałego Lubuskiego Centrum Pulmonologii. - Jest ono przepięknie urządzone i wyposażone. Być może doczekamy się Ośrodka Geriatrii w takim wydaniu – ma nadzieję B. Kwiatkowska.
Warto również przypomnieć, że prawie miesiąc wcześniej w torzymskiej lecznicy odbyła się I Lubuska Konferencja Geriatryczna pod hasłem „Życie jest piękne w każdym wieku”. Prócz przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych obecni byli także członkowie Lubuskiej Społecznej Rady Seniora. - Celem konferencji było poszerzenie wiedzy oraz wymiana doświadczeń lekarzy geriatrów zajmujących się diagnostyką, leczeniem oraz rehabilitacją schorzeń charakterystycznych dla osób w podeszłym wieku – relacjonuje B. Kwiatkowska.