Czy grozi nam powódź? Starosta zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - Powiat Słubicki

Za nami posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które, w związku z zagrożeniem powodziowym, zwołał dziś starosta Leszek Bajon. Wzięli w nim udział przedstawiciele gmin wchodzących w skład powiatu, a także Sanepidu oraz Wód Polskich. Nie zabrakło służb mundurowych, prezesa słubickiego szpitala oraz powiatowego lekarza weterynarii. A oto najważniejsze ustalenia:

• Obecny na posiedzeniu były burmistrz Słubic Ryszard Bodziacki, który bronił miasta podczas pamiętnej powodzi w roku 1997, podkreślał, że największym zagrożeniem w obecnej sytuacji jest panika i dezinformacja.
  • Według przedstawicieli Wód Polskich szczytowa fala ma dojść w okolice Słubic w poniedziałek wieczorem – około godziny 18.00 ma ona wynosić 550 cm, co oznacza zmniejszenie jej względem wcześniejszych prognoz o około 20 cm.
  • Najważniejszą kwestią jest obrona wałów – a także ich przegląd, naprawa i monitoring, co odbywa się na terenach wszystkich gmin zagrożonych powodzią.
  • W razie eskalacji zagrożenia szpital nie wyklucza ewakuacji pacjentów – najciężej chorzy zostaliby umieszczeni w placówkach w Sulęcinie, Krośnie Odrzańskim i Kostrzynie nad Odrą. Nie wyklucza się (od soboty) wstrzymania przyjmowania pacjentów oraz zawieszenia zabiegów czy operacji. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco - bierze się także pod uwagę, w przypadku realnego zagrożenia, przeniesienie mienia z pomieszczeń znajdujących się w piwnicach na wyższe kondygnacje.
  • Powiatowy lekarz weterynarii przedstawiła sytuację związaną z zagrożeniem powodziowym przez pryzmat bydła i trzody chlewnej.
  • Straż pożarna zaapelowała do gmin, by w razie potrzeby zwracały się do niej o wszelką pomoc. Podobny apel wystosowali policjanci podkreślając, że w razie nakazu ewakuacji, do powiatu słubickiego skierowane będą posiłki z całej Polski (w ramach podoperacji „Gorzów”).
  • Starosta poinformował, że centrum informacyjne znajdować się będzie w gminie Słubice, zaś w razie problemów z komunikacją powiat ma możliwość łączności radiotelefonicznej ze wszystkimi gminami.
  • Burmistrz Słubic podkreśliła, że sztab kryzysowy w gminie działa od wczoraj do odwołania. Mieszkańcy są na bieżąco informowani o sytuacji, został dla nich uruchomiony specjalny adres mailowy: Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!, za pośrednictwem którego mogą oni uzyskać aktualne informacje. Ponadto są organizowane konferencje prasowe. Jeśli mieszkańcy mają możliwość i czują się zagrożeni, mogą opuścić miasto już dzisiaj.