Za nami pierwszy w Polsce festiwal romskiej muzyki filmowej - Powiat Słubicki

- To był niezapomniany wieczór, prawdziwa uczta dla melomana, ale i wspaniała lekcja historii – nie krył zachwytu nad „Gypsy Music Festivalem” starosta Leszek Bajon, który objął go swoim patronatem i dofinansował.

Rzeczywiście, można śmiało stwierdzić, że organizatorzy, czyli Fundacja Sinti Art i RSO Harangos, przygotowując 28 października pierwszy w Polsce festiwal romskiej muzyki filmowej, stanęli na wysokości zadania - tuż po filmie traktującym o historii Romów, na scenie auli w Collegium Polonicum pojawiła się Orkiestra Symfoników Bydgoskich (pod batutą Marka Czekały), były utwory nawiązujące do zagłady Romów podczas II wojny światowej, oklaski zebrał także występ wnuka i prawnuka ocalałych z pogromu Sinti i Romów.

Partie solowe wykonali zaś Liliana Szubert i Sinto Valentin. Widzowie usłyszeli utwory z filmów: „Romska odyseja”, „Bandyta”, „I skrzypce przestały grać” czy „Drom”. Wisienką na torcie był występ gościa specjalnego, jednego z najlepszych wiolonczelistów na świecie Marcina Zdunika Cellista.

Dziękujemy za wspaniałe doznania!

396151559 660634359391418 1233824338120447268 n