Nagrody Viadriny przyznane! - Powiat Słubicki

W poprzednich latach laureatem tego prestiżowego wyróżnienia byli między innymi: Agnieszka Holland, Tadeusz Mazowiecki czy Günter Grass. Wczoraj Nagrody Viadriny wręczono po raz dwudziesty, zaś powędrowały one w ręce włodarzy partnerskich miast: Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Andreasa Bovenschulte, burmistrza Bremy. - W przypadku Gdańska widać to szczególnie mocno poprzez świadomość samodzielnie wywalczonej wolności. Dla mnie nagroda ta jest także sposobem na podkreślenie, że zjednoczenie Niemiec nie byłoby możliwe bez wolnościowych przemian w Polsce – podkreślał inicjator nagrody Claus Detjen.

A. Dulkiewicz odebrała gratulacje od zarządu powiatu słubickiego, które przekazał jej starosta Leszek Bajon. - Pani miasto, otwarte na Europę i świat oraz wyznające zasady partnerstwa i współpracy międzynarodowej, może być dumne z tak zacnego uhonorowania – mówił starosta.

Na uroczystej gali wręczania nagród nie zabrakło posła Piotra Adamowicza, brata zamordowanego w 2019 roku prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Byli również: nadburmistrz Frankfurtu René Wilke, burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak oraz jego zastępczyni Adriana Dydyna-Marycka.