Nagły wzrost temperatury. Uspokajamy: póki co, powódź nam nie grozi - Powiat Słubicki

Jako, że nastąpiło gwałtowne ocieplenie, na prośbę wojewody starosta Leszek Bajon zwołał wczoraj posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Prócz burmistrzów Cybinki i Słubic oraz wójta Górzycy obecni byli także przedstawiciele służb mundurowych i firmy realizującej projekt „Ochrona przeciwpowodziowa miasta Słubice”.

- W związku z ociepleniem nastąpiło gwałtowne topnienie śryżu na Odrze. Jeszcze trzy dni temu rzeka była nim pokryta w 40 proc., zaś dziś można przyjąć, że jest to ok. 2 proc – mówił Krzysztof Czyż z Nadzoru Wodnego w Słubicach. Uspokajał, że poziom wody kształtuje się w granicach 260 cm i nic nie wskazuje na to, aby w ciągu następnych kilku dni nastąpiła gwałtowna zmiana. Trzeba jednak się liczyć z tym, że w miarę topnienia śniegu, szczególnie w górach, poziom wody może wkrótce wzrosnąć. Jednak, jak podkreślił K. Czyż, na szczecińskim jeziorze Dąbie trwa akcja lodołamania, co pozwoli na swobodny spływ wody.

Z kolei Grzegorz Andrzejewski z firmy „Budimex” poinformował, że rozbudowa istniejącego wału i budowa nowego, nie wpływa na stan wału przeciwpowodziowego Odry w granicach Słubic.

Szefowie gmin, wraz z policją i strażą pożarną zapewnili, że sytuacja jest monitorowana na bieżąco, a odpowiednie służby są gotowe do działania w każdej chwili.

Te optymistyczne wiadomości starosta Leszek Bajon przekaże dziś wojewodzie Władysławowi Dajczakowi podczas telekonferencji.