Uwaga, kierowcy! Od dziś wchodzą w życie nowe, ważne przepisy - Powiat Słubicki

Starosta Leszek Bajon informuje, że od dziś wchodzą w życie nowe przepisy, które ułatwią życie kierowcom i pozwolą im zaoszczędzić czasu na stanie w kolejkach oraz niepotrzebnych wydatków. Co się zmieniło?

Już od ponad dwóch lat nie musimy wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu. Dziś natomiast nadszedł koniec obowiązku wymiany tego dokumentu, gdy skończą się w nim miejsca na pieczątki potwierdzające przejście badania technicznego samochodu czy motocykla.

Jeśli ktoś zechce, może z tego powodu wymienić dokument na nowy, ale nie jest to konieczne. Policjanci w razie kontroli sprawdzą ważność badania technicznego pojazdu w bazie danych.

Jednak osobom, którym skończyły się miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym, a wybierają się za granicę, doradzamy rozważenie, czy nie jest warto wyrobić nowego dokumentu. W innych krajach bowiem policja może żądać nie tylko zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego, które nadal wydawane będzie w stacji kontroli pojazdów, ale i samego dowodu rejestracyjnego, z „aktualną” pieczątką.

Drugą zmianą w przepisach, która zaczęła obowiązywać od dziś, jest możliwość rejestracji pojazdu poza miejscem zameldowania. Z tej zmiany ucieszą się zapewne osoby mieszkające daleko od miejsca zameldowania, dla których przerejestrowanie pojazdu po zakupie wiązało się z często kilkudniowym wyjazdem.

Kolejna zmiana dotyczy wyrejestrowania pojazdu wywożonego za granicę. Dotychczas to właściciel pojazdu musiał go wyrejestrować. Od 4 grudnia starostwo zrobi to samodzielnie, z urzędu, gdy wydane zostanie pozwolenie czasowe w celu wywozu pojazdu za granicę.

A już od jutra (5 grudnia) osoba posiadająca polskie prawo jazdy nie będzie musiała mieć przy sobie dokumentu podczas prowadzenia pojazdu.