Powiat słubicki z nowymi insygniami - Powiat Słubicki

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu radni podjęli uchwałę ustanawiającą nowy herb powiatu, flagę, a także projekt sztandaru. Skąd taka konieczność, skoro od 17 lat powiat słubicki posiada już znany nam wszystkim herb?


Już tłumaczymy: obecnie używane insygnia zostały przyjęte przez Radę Powiatu w 2000 roku i nigdy nie uzyskały pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wprawdzie w 2014 roku Komisja Heraldyczna wydała opinię, ale... negatywną. Należało więc jak najszybciej insygnia zmienić. 
Nowe, zaprojektowane przez Alfreda Znamierowskiego z Instytutu Heraldyczno-Weksylologicznego, niekwestionowany autorytet w dziedzinie heraldyki i weksylologii, spotkały się z pozytywną oceną Komisji Heraldycznej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Instytucje te brały pod uwagę m.in. względy nie tylko geograficzne, ale także historyczne.

Orzeł jak spod Grunwaldu

Dlatego nowy herb przedstawia czerwonego orła brandenburskiego na białym tle, a pod nim błękitny, falisty pasek symbolizujący Odrę. 
- Ze względów historycznych zasadne jest wykorzystanie orła brandenburskiego jako głównego elementu godła nowego herbu powiatu słubickiego. Czerwony orzeł - godło herbu Brandenburgii, występuje w wielu herbach polskich jednostek samorządowych, w tym herbach powiatów choszczeńskiego i drawskiego. Na terenie powiatu słubickiego jest w herbie Ośna Lubuskiego. W województwie lubuskim brandenburskiego orła mają w herbach miasta: Drezdenko, Gorzów Wlkp. i Kostrzyn nad Odrą (...) Orzeł nawiązuje kształtem do orła brandenburskiego, jaki widniał na chorągwi zdobytej w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku - czytamy we fragmencie uzasadnienia znaków powiatu słubickiego autorstwa A. Znamierowskiego.

Nie tylko herb

Prócz herbu uchwalono także nową flagę powiatu, na której widzimy trzy pasy: czerwony, biały i błękitny. Z kolei flaga stolikowa, pieczęć powiatu oraz banner nawiązują artystycznie i kolorystycznie do herbu i flagi głównej. W uchwale znalazł się także paragraf o ustanowieniu projektu nowego sztandaru powiatowego. Jest on dwustronny: z jednej strony przedstawia nowy herb powiatu otoczony biało - czerwonymi pasami, przypominającymi te z naszych słupów granicznych, z drugiej zaś widnieje godło państwowe.
Mamy nadzieję, że nowe insygnia przypadną do gustu także mieszkańcom naszego powiatu. 
Uchwała ustanawiająca herb, flagę, flagę stolikową, banner, sztandar i pieczęć wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego. I dopiero wtedy będzie można oficjalnie używać nowych insygniów.

Udostępnij