Politycy i ludzie nauki z całego świata dyskutowali o przyszłości Europy - Powiat Słubicki

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

- W obliczu wydarzeń, które miały miejsce w ostatnim dwudziestoleciu, takich jak proces integracji z Unią Europejską, wejście Polski do NATO czy do strefy Schengen, cieszę się, że mogę uczestniczyć w tej konferencji. I to nie

tylko jako samorządowiec, ale przede wszystkim mieszkaniec tej części pogranicza - mówił dziś podczas inauguracji XVIII Międzynarodowej Konferencji Naukowej starosta Marcin Jabłoński.Podtytuł tegorocznej konferencji to "Europa XXI wieku". I trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do jej zorganizowania niż słubickie Collegium Polonicum, założone i współpracujące z uczelniami po obu stronach Odry.

Ludzie nauki z całego świata

W tym roku do Słubic przyjechało ponad 350 uczestników z - uwaga - aż 22 krajów, wśród których nie brakowało przedstawicieli m.in. Ghany, Nigerii czy Afganistanu. - Jeśli chodzi o Polskę, to mamy tutaj reprezentacje wszystkich ośrodków akademickich z naszego kraju - nie krył radości prof. Tadeusz Wallas, prorektor UAM i przewodniczący komitetu organizacyjnego. 

W obliczu nowych wyzwań

Konferencję rozpoczęło wystąpienie dr. Marka Prawdy, dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. W pierwszej sesji dyskutowali politycy: senator Waldemar Sługocki oraz posłowie: Adam Szłapka i Bartłomiej Wróblewski. 
Kolejna część to debata ludzi nauki na temat Europy i Unii Europejskiej w obliczu nowych wyzwań.
Między jednym panelem a drugim wręczono nagrody Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych za najlepszy doktorat oraz nagrody im. prof. Czesława Mojsiewicza za najlepszą książkę. 
XVIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa zakończy się jutro po południu.

Więcej zdjęć z konferencji znajdziecie na naszym profilu na Facebook'u.

Udostępnij