To było prawdziwe święto demokracji! Trudno bowiem wybrać lepszy termin na przekazanie sztandaru powiatu słubickiego niż dzień przed 30. rocznicą pierwszych, częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce.

Aby uroczystości nadać jeszcze większą rangę, po raz pierwszy w historii zostały wręczone medale starosty Człowiek w służbie powiatu. Wczoraj wreszcie dowiedzieliśmy się, kto i za co je otrzymał!

Sześcioletnie starania

Zacznijmy jednak od sztandaru. Przypomnijmy: w 2013 roku zawiązał się Komitet na rzecz ufundowania sztandaru dla powiatu słubickiego. Jego przewodniczącą została Kazimiera Jakubowska, która wraz z pozostałymi członkami zachęcała mieszkańców do przekazywania datków potrzebnych do uszycia sztandaru.
Zgłosiło się około trzydziestu osób, firm i instytucji, które wsparły działania Komitetu. Udało się zebrać potrzebną kwotę, jednak w międzyczasie zmieniły się insygnia powiatu, przez co wykonanie sztandaru trzeba było przesunąć. Na szczęście niedawno, po sześciu latach mogliśmy z radością obwieścić: sztandar już jest, a jego uroczyste przekazanie odbyło się wczoraj, w Collegium Polonicum.

Uroczystość roku

- To wspaniały pomysł na uczczenie tej wielkiej rocznicy - mówili nam mieszkańcy, którzy przybyli na uroczystość.
- Początki nie były łatwe. Ale postanowiliśmy sobie, że nie odpuścimy, i, jak widać dziś, warto było – nie kryła wzruszenia K. Jakubowska, która została także matką chrzestną sztandaru.
- Każde ważne święto ma swoją wigilię. Dlatego cieszę się, że mogę tu być w przededniu tak ważnej rocznicy - mówił ks. kan. Henryk Wojnar, święcąc sztandar.

Jak wyglądała droga do wolności?

O drodze do 4 czerwca’89 opowiedzieli: 
senator Waldemar Sługocki i były burmistrz Słubic Ryszard Bodziacki, zaś członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński podkreślił wagę i wpływ tamtych dni na czasy, w których żyjemy.
- To wielki dzień! Uroczyście przysięgam, że będę bronił tego sztandaru, dopóki pełnić będę funkcję starosty – mówił Leszek Bajon. 
Sztandar został przekazany, zaś od dziś w skład jego pocztu wchodzą: Anna Gołębiowska, Monika Karasińska oraz Wojciech Skwarek.

Zdrowie, kultura i samorząd

Nie można jednak mówić o powiecie słubickim ani nawet o jego sztandarze, bez ludzi, którzy go tworzyli lub działali na rzecz jego mieszkańców. Dlatego właśnie, tuż po przekazaniu sztandaru, wręczono medale starosty „Człowiek w służbie powiatu”. Mają one na celu uhonorowanie tych mieszkańców i podmiotów z powiatu słubickiego, którzy poprzez swoją aktywność przyczyniają się bądź przyczyniali do rozwoju powiatu i jego mieszkańców.
Medale będą wręczana corocznie, a w tym roku kandydatów do ich otrzymania wskazali członkowie Powiatowej Rady Seniorów, Powiatowej Rady Kobiet oraz zarząd powiatu. Sześcioosobowa kapituła, w skład której wchodzili przedstawiciele ww. organów, wyłoniła trójkę laureatów.

Oto złota trójka!

I uwaga: miło nam ogłosić, że w tym roku laureatami zostali: Edward Chiliński, pierwszy, a zarazem dwukrotny starosta słubicki, samorządowiec, bez którego powiat słubicki nie byłby dzisiaj taki, jaki jest. 
Drugą zdobywczynią medalu jest Dorota Górecka, naczelna pielęgniarka szpitala, filar lecznicy, o której mówią, że wnosi na szpitalne oddziały powiew ciepła, bezpieczeństwa i empatii. 
Kolejny zaś krążek trafił do Marii Wałach, bibliotekarki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Słubicach, która jak nikt inny nie propaguje w powiecie idei czytelnictwa.
Laureatom raz jeszcze gratulujemy! A uczniom i nauczycielom Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Słubicach serdecznie dziękujemy za fantastyczne występy. Podobnie jak Jerzemu Wieczorkowi, nauczycielowi z Zespołu Szkół Technicznych w Słubicach, który czuwał nad ceremoniałem przekazania sztandaru. 
Raz jeszcze dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w tym ważnym dniu! Więcej zdjęć z wczorajszej uroczystości znajdziecie na naszym profilu na Facebooku.

Udostępnij