100-lecie odzyskania niepodległości - kalendarium

 

Aplikacja informacyjna dla mieszkańców

 

Rezerwacja wizyty do rejestracji pojazdu

 

Płatności online oraz statusy dokumentów komunikacyjnych

 

Godziny pracy Aptek

 

Nieodpłatna pomoc prawna

 

Rachunki bankowe

 

DOKUMENTY DO POBRANIA

Wzory dokumentów

 

INFORMACJE I OŚWIADCZENIA

 

ORGANIZACJE POZARZĄDOWE

 
Jesteś tutaj: » Strona główna » Aktualności » News - szczegóły

I Ty możesz podążyć śladami historii!


 

Fundacja Dobro Kultury oraz prof. UAM dr hab. Grzegorz Podruczny z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego zapraszają na spotkanie z historią. Dla młodych mieszkańców powiatu słubickiego odbędą się warsztaty z georadarem i wykrywaczem metalu. – Uczestnicy dowiedzą się również, kto i na jakich zasadach może w Polsce poszukiwać zabytków – wyjaśnia G. Podruczny, opiekun naukowy przedsięwzięcia.
Projekt podnosi ważny dla mieszkańców temat, związany z tożsamością i dziedzictwem. 
– Chcemy również, aby młodzi członkowie lokalnej społeczności mieli świadomość zagrożeń dla tego dziedzictwa, jakimi są nielegalne poszukiwania zabytków oraz mieli wiedzę na temat właściwych metod jego badania – mówi G. Podruczny.

Przyjdź i dotknij historii!

W ramach projektu przeprowadzone zostaną warsztaty archeologiczne dla młodzieży. Będą polegały na prezentacji metod badań pól bitewnych – za pomocą wykrywacza metalu, georadaru oraz metod dokumentacji zabytków. Jednocześnie w trakcie warsztatów uczestnicy zapoznają się z prawnymi uwarunkowaniami ochrony zabytków archeologicznych, a także z lokalną historią, a zwłaszcza z jej szczególnym fragmentem, jakim była bitwa pod Kunowicami z 12 sierpnia 1759 roku. 
Warsztaty odbędą się na polach wokół wsi Kunowice, na których rozegrała się bitwa między wojskami pruskimi, rosyjskimi i austriackimi. Prowadzone będą przez 3 doświadczonych archeologów, a także przez prof. dr. hab. Grzegorza Podrucznego, prowadzącego od 2008 roku badania tej bitwy.

Akcja – sobota, 9 września, przy czołgu w Kunowicach

Masz nie więcej niż 35 lat, interesuje cię militarna historia Kunowic i Słubic? – Będzie można zapoznać się z pracą georadaru – urządzenia, dzięki któremu można zobaczyć to, co znajduje się pod ziemią bez konieczności kopania. Będzie również okazja przyjrzenia się, w jaki sposób pracuje wykrywacz metalu i jakie pozostałości kunowickiej batalii do dziś „wychodzą” z ziemi – wyjaśnia i zarazem zachęca prof. Podruczny. – Uczestnicy warsztatów dowiedzą się również, kto i na jakich zasadach może w Polsce poszukiwać zabytków, a także czym była bitwa pod Kunowicami, kto w niej brał udział i dlaczego jest tak ważna dla naszej lokalnej historii – dodaje. 
Zbiórka:
9 września, godz. 10.00, w Kunowicach przy czołgu.

Warsztaty archeologiczne na polu bitwy pod Kunowicami odbędą się w ramach projektu Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe – Budżet Inicjatyw Obywatelskich”. Projekt dofinansowany ze środków Województwa Lubuskiego

GALERIA


08.09.2017 08:45 wiek: 195 dni


Powiat Słubicki

Cybinka
Cybinka
Górzyca
Górzyca
Ośno Lubuskie
Ośno Lubuskie
Rzepin
Rzepin
Słubice
Słubice

Starostwo Powiatowe

ul. Piłsudskiego 20

69-100 Słubice

tel. 95 759 20 10

fax 95 759 20 11

 

autor: Administrator
data wstawienia: 13.10.2014 07:54
ostatnio zmienil: Radosław Dudek
ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 01:58
  • Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego
  • Dziennik Polski
  • Monitor Polski
autor: Administrator
data wstawienia: 13.10.2014 08:26
ostatnio zmienil: Radosław Dudek
ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 13:08
Projekt i wykonanie: Go-2-Web.com - TYPO3 & Projektowanie stron
Copyright 2010 by Powiat Słubicki
Od 15.11.2010 stronę wyświetlono:
3575586