100-lecie odzyskania niepodległości - kalendarium

 

Aplikacja informacyjna dla mieszkańców

 

Rezerwacja wizyty do rejestracji pojazdu

 

Płatności online oraz statusy dokumentów komunikacyjnych

 

Godziny pracy Aptek

 

Nieodpłatna pomoc prawna

 

Rachunki bankowe

 

DOKUMENTY DO POBRANIA

Wzory dokumentów

 

INFORMACJE I OŚWIADCZENIA

 

ORGANIZACJE POZARZĄDOWE

 
Jesteś tutaj: » Strona główna » Aktualności » News - szczegóły

Z Technikum Leśnego prosto... na Wiejską?


Oto materiał przygotowany przez Damiana Utrackiego, opiekuna uczniów, którzy być może wkrótce... zasiądą w poselskich ławach.

Sejm Dzieci i Młodzieży (SDiM) to projekt edukacyjny realizowany przez Kancelarię Sejmu we współpracy z innymi instytucjami takimi jak Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej. Jego celem już od ponad 20 lat jest ukazywanie, na czym polega odpowiedzialność obywatelska przez aktywizowanie młodych ludzi na rzecz społeczności lokalnej oraz upowszechnianie wiedzy wśród młodzieży na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej.
Co roku uczestnicy projektu muszą wykonać zadania, które bezpośrednio wynikają z tematu sesji SDiM, który w tym roku brzmi: „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”. Relacje ze zrealizowanych projektów są oceniane i stanowią podstawę do rekrutacji posłów. Celem tegorocznego projektu jest m.in. nagłośnienie wśród społeczności lokalnej konieczność zmiany nazw ulic nadanych w czasach funkcjonowania komunizmu oraz poszerzenie wiedzy na temat lokalnych bohaterów. 
W rekrutacji do XXIII sesji SDiM biorą udział uczniowie klas II Technikum Leśnego im. Prof. Jana Miklaszewskiego w Starościnie Karolina Staszak oraz Amadeusz Bednarczyk. Uczniowie pod okiem opiekuna historyka i regionalisty Damiana Utrackiego od dłuższego czasu zgłębiają tematykę sesji, analizują materiały źródłowe oraz opracowują prezentację podsumowującą działania projektu będącą jednocześnie sprawozdaniem z realizowanych po kolei zaplanowanych szczegółowych etapów. 
Do tej pory uczniowie poza nakreśleniem harmonogramu prac i analizą źródeł (w tym zwłaszcza ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej) przeprowadzili liczne rozmowy i spotkania, m.in. z przedstawicielami Rady Miejskiej (władzy ustawodawczej odpowiedzialnej za przyjęcie uchwały zmieniającej nazwy ulic) w postaci Przewodniczącego, jego zastępcy i Przewodniczącej Komisji sfery społecznej, przedstawicielami Nadleśnictwa, lokalnych organizacji i stowarzyszeń. Niewątpliwie istotnym elementem były bezpośrednie konsultacje społeczne z mieszkańcami Rzepina oraz ankiety jakie zostały przeprowadzone pośród lokalnej społeczności dotyczące omawianej tematyki. Uczniowie przeanalizowali nazwy ulic objęte zmianami oraz propozycje nowych nazw. Dodatkowo uczniowie wybrali lokalnego bohatera, uczestnika walk pod Westerplatte dowodzącego obroną placówki „Łazienki” kpr. Henryka Chrula, który nota bene po przybyciu po wojnie na tzw. „Ziemie Odzyskane” zamieszkiwał przez długie lata w Rzepinie przy ulicy Bohaterów Radzieckich. Przedstawienie tej postaci w szerokim zakresie oraz przeprowadzenie z nią związanej historycznej gry dla współuczniów będzie miało miejsce podczas prezentacji dla społeczności lokalnej, szkolnej i zaproszonych gości, która odbędzie się w piątek 07 kwietnia w auli szkolnej TL w Starościnie.
Wyniki rekrutacji do XXII Sejmu Dzieci i Młodzieży zostaną ogłoszone 28 kwietnia. Komisja wybierze 230 zespołów dwuosobowych z całej Polski. Posiedzenie zaplanowano 1 czerwca, oczywiście w sejmowym gmachu przy ul. Wiejskiej w Warszawie.

Damian Utracki

GALERIA


10.04.2017 08:23 wiek: 319 dni


Powiat Słubicki

Cybinka
Cybinka
Górzyca
Górzyca
Ośno Lubuskie
Ośno Lubuskie
Rzepin
Rzepin
Słubice
Słubice

Starostwo Powiatowe

ul. Piłsudskiego 20

69-100 Słubice

tel. 95 759 20 10

fax 95 759 20 11

 

autor: Administrator
data wstawienia: 13.10.2014 07:54
ostatnio zmienil: Radosław Dudek
ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 01:58
  • Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego
  • Dziennik Polski
  • Monitor Polski
autor: Administrator
data wstawienia: 13.10.2014 08:26
ostatnio zmienil: Radosław Dudek
ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 13:08
Projekt i wykonanie: Go-2-Web.com - TYPO3 & Projektowanie stron
Copyright 2010 by Powiat Słubicki
Od 15.11.2010 stronę wyświetlono:
3290852